בית/הורות, המאמא שבפנים, מוטיבציה/"חג פורים, חג פורים חג גדול לילדים" האמנם?!

"חג פורים, חג פורים חג גדול לילדים" האמנם?!

התמודדות של ילדים עם צרכים מיוחדים בחג הפורים

התמודדות של ילדים עם צרכים מיוחדים בחג הפורים

האם ילדים עם צרכים מיוחדים וקשיי קשב וריכוז חווים את החג כמו כל הילדים, האם גם עבורם יש התרגשות וחגיגה?

שגרה

ילדים עם צרכים מיוחדים וקשיי קשב וריכוז זקוקים לשגרה יציבה וקבועה וכל שינוי עלול לערער את עולמם. פורים, עם כל השמחה והאנרגיות שלו מעמיד ילדים בעלי צרכים מיוחדים בפני אתגר גדול עוד יותר. ביום החג ולעיתים גם לאורך כל השבוע, מתקיימים במסגרות השונות, בבית הספר, בצהרונים, בחוגים ובקהילה חגיגות ומסיבות, תחפושות והילולות. כל אלה יוצרים בפועל שינויים רבים בשגרת היום מה המתחזק במיוחד ביום החג עצמו, יום המלווה בשבירת שגרה מוחלטת.

ילדים המתמודדים עם צרכים מיוחדים עלולים להרגיש איבוד שליטה מוחלט, מה יכול לבוא לידי ביטוי בהתנהגויות אלימות וחסרי גבולות.

איך נוכל למתן את התגובות – הטיפ שלי:

לברר עם הצוות החינוכי את סדר היום הצפוי בכל מסגרת, לדבר עם הילדים מראש ולתכנן בבית את היום, להציב גבולות ולהכין את הילדים שיום זה הוא מיוחד ושונה מכל יום ומכל חג.

גבולות

חג פורים מעביר תחושה כי כל הגבולות נפרצים, תחושה ש"הכל מותר ואפשרי", החל מהתחפושות – כולם יכולים להתחפש לכולם, אין חוקים מה מותר ומה אסור, מה "מתאים" או "מכבד" ומה לא מתאים. בהגדרה, פורים זה יום שבו התלמידים יכולים להסתובב במרחבים השונים איך שהם רוצים. אך יש כאלה שחוסר או טשטוש הגבולות בשילוב חוסר הבהירות ואיבוד המוכר גורמים להם להתנהג לא כמצופה ולא על פי המקובל.

הטיפ שלי:
גם ואפילו במיוחד בחג פורים חשוב לרשום חוקים, מה מותר ומה אסור? נוהג זה יעזור ליצור בהירות ויעזור לנו לשמור ולהגן על הילדים, גם באווירת הפורימית.

קשיים תחושתיים

קושי תחושתי הינו רגישות פיזית באחד או יותר מחמשת החושים: ריח, טעם, ראייה, מישוש או שמיעה.

רגישות יכולה לבוא לידי ביטוי בתגובה לא מותאמת או להימנעות.

ילדים עם צרכים מיוחדים מתמודדים לעיתים קרובות עם מספר רב של קשיים בחושים השונים: החל מסוג הבד של התחפושת, ריחות שונים ולא מוכרים, מסיכות העלולות לגרום לאיבוד תחושת השמיעה או הראייה, איפור ועוד.  וכל זאת במקביל לכל אירועי החג המתקיימים והמקשים על חושיהם.

הטיפ שלי:
תחפושת, חשוב להתנסות עם התחפושת לפני פורים, רצוי לנסות ללבוש את התחפושת לפחות פעם ביום ואף מספר פעמים ביום אם ניתן. רצוי לנסות לכבס את התחפושת עם ריח שהילד רגיל אליו. תחושו בעצמיכם את הבד. תבדקו אם הוא נושם ולא מקשה בתזוזה. צלמו את הילד והראו לו את התמונה, כך הוא יוכל לשנות את המחשבה בראש ויתחיל להתרגל לתחפושת לאט לאט.

תחפושות ובחירה

בחירת התחפושת – לעיתים אנחנו בוחרים את התחפושת לילדינו, על מנת להגשים בעצם את החלום שלנו, וכך אנחנו גם מתנהלים במהלך החג, בצילומים ובאירועים השונים. לעיתים אנחנו בוחרים את תחפושת מתוך הנוחות שלנו (העבירו אלינו את התחפושות) או אולי מתוך אמונות ומחשבות קודמות (בנות צריכות להיות נסיכות)

הטיפ שלי:
זכרו שככל שהילד שותף יותר בבחירות ובהחלטות כך גם יגדל הסיכוי שהוא ישתף פעולה יותר. שאלו את הילד למה רוצה להתחפש? אילו אביזרים מתאימים לו? מה נכון לו?
ביום החג, הקפידו על שגרת יום בהתארגנות עד כמה שניתן.

זכרו: לא כל ילד מגיב בצורה טובה לחג פורים, לצילומים, לתחושות ולכל החגיגה שמסביב, חשוב מאוד לזרום איתו, להבין את רגשותיו ולהעביר את המסר כי הבחירות שלו הן טובות ומוצלחות גם אם הן שונות מהחברים, מהסביבה, ומאווירת החג הכללית.

המאמר נכתב ע"י:
הילה נגו
מנחת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים וקשיי קשב וריכוז
mamaneto.com/hila-nago     |     טל. 0524626087

הצטרפי לקהילת מאמאנטו בפייסבוק לעוד מלאאא תוכן, טיפים והטבות