בית/הורות, המאמא שבפנים/מאמא, למה דרמה?

מאמא, למה דרמה?

שילוב דרמה בחיי היום-יום ככלי שבעזרתו נוכל להתחבר לרגשות ולהציץ אל תוך המחשבות של ילדינו

מאמאדרמה - שרית טימור

היי מאמא האם תפסתי אותך בהפוגה קצרה בעין הסערה של הדרמה היומית? איך מתנהלת הדרמה עד כה? האם הכל כשורה? האם הכל לרוחך? טוב או בכי רע? האם תרצי לערוך מעט שינויים בתסריט, בליהוק השחקנים, בתפאורה? האם היית עושה איזה cut קטן בעריכה?

לא, אני לא כאן כדי להצית להבות, אלא לשפוך אור על עובדות קיימות. אני עצמי נמצאת בו זמנית בדרמות שונות: בבמה אחת בת מתבגרת שלא מזמן חגגה  18- כן חוקילדת ומתכננת תכניות מפה עד להודעה חדשה וסוחפת אותי למשחק מחבואים מרתק בו צריך למצוא את הרכב שהיה הרגע בחנייה. בבמה נוספת בן מתבגר ולקום בשעה 8:30 זה מאוד מאתגר במיוחד אם במקרה המתבגר הוא גם גיימר עד לשעות הקטנות של הלילה. הגזמתי – השעות הקטנות של הבוקר והוא לא מוותר, ועוד במה עליה מככב בן הזקונים בן ה-8 שהחליט שההתראה לחזור ללימודים הייתה די קצרה ויש לו עוד כמה עניינים לסגור לפני שחוזרים לספסל הלימודים ואני בחל"ת עד להודעה חדשה כי לעת עתה לא נראית באופק החזרה לשגרה של חוגי הדרמה בגנים וזה רק על קצה המזלג. על כמה וכמה דרמות החלטתי כרגע פשוט לדלג.

אז במקום לעבור מגן לגן בכובע של מורה לדרמה, ובמקום להכריז "מסך היפתח" ולעלות לבמה, להיכנס לסיפורים, לצאת למסעות והרפתקאות ולפגוש דמויות ועוד המון הפתעות, באתי לספר לך שאפשר לעשות זאת בקלות כאן במגרש הביתי שלנו ואני יכולה להבטיח לך שדרמות לא חסר ולפני שהסתיימה לה דרמה אחת, כבר נרקמות להן מתחת לאף צרורות של דרמות נוספות. אז מה לעשות? בלי לרצות אני מוצאת עצמי מלוהקת לסצנות שונות עם תסריטים שונים, משונים ומלאי הפתעות. לפעמים אני נהנית יותר ולפעמים פחות. אני לא נשאלת ופשוט מתקבלת ואני תוהה לעצמי איך זה יכול להיות? ולמה אי אפשר רגע להיות מישהי בקהל, רק לנסות.

בעצם, אם מדברים גלויות, השד לא כל כך נורא ואפשר בהחלט גם להנות, במיוחד שדרמות ימשיכו להיות חלק בלתי נפרד מהשגרה שלנו, בין אם אתן רוצות או לא רוצות. אז מה מונע מאיתנו להושיט לדרמה יד לשלום ולהזמינה לשכון כדיירת קבע אצלנו בבית? למה שלא נבחר על בסיס יומיומי להשתמש בארגז הכלים ה – מ.ל.א דרמה.

ועכשיו אתן בטח שואלות:

מ = מהם הכלים בתוך ארגז מ.ל.א בדרמה?

ל = למה בכלל להשתמש בהם?

א = איך הכלים שמציעה הדרמה יעזרו לנו בדרך החינוכית שלנו כאמהות מחנכות?

יש לי המון מה להגיד לך בנושא הזה. אנסה לתת לך הצצה קטנה כדי שישאר לך טעם של עוד.

דרמה ביוונית פירושה לעשות. מה לעשות?

מבחינתי זה לעשות את הפעולה הבאה: לפתוח חלון לתיאטרון ודלת לדמיון. כל כך הרבה דברים נפלאים יכולים לקרות כשפותחים חלון לתיאטרון ודלת לדמיון באמצעות המפתח המיוחד הנמצא ברשות כל אחד ואחת.

חשבי רגע על המילה תיאטרון. מה עולה לך בראש לשמע המילה הזו? אולי שחקן, קהל, במה, מוסיקה, ריקוד, מאחורי הקלעים, בובה, סיפור. ועכשיו חשבי על המילה דמיון. מה עולה לך? אולי איזה הבזק מחשבה? רגש? משאלה? חלום? רצון כמוס? ובמעבר ישיר זה מוביל אותי לדבר על הלמה החשוב ביותר.

ובכן, באמצעות הדרמה אנחנו בעצם מקבלות כרטיס כניסה ויציאה לעולמות הפנימיים של הילדים שלנו (ותוך כדי גם של עצמנו), למצוא את הדרך לנהל דיאלוג עם הרגשות  שלנו ולאוורר אותם, לאפשר להם לשתף מחשבות, להסיק מסקנות וגם להניע את עצמם לפעולה: ליצור ולהמחיז בעצמם.

ועכשיו נשאר לדבר על האיך – באמצעות האנשה, הענקת חיים לעצמים דוממים, לצומח, לחי שפוגשים בסיפורים ובסיטואציות בשגרת החיים – בבית, בחצר, בטיולים ובעצם בכל מקום. אפשר להשליך התנהגויות ורגשות על אובייקטים חיצוניים ולנסות להקיש, לנחש מה מתחולל בפנים. אפשר ממש לסלול פרוזדור לליבם ולאפשר להם להמליל ולדבר בגוף אחר. הוא חושב… האריה מרגיש וגם כמובן ניתן להיכנס ולצאת בין תפקידים שונים וגם להרגיש קצת אחרים.

שימוש בדרמה, בהמחזה ובמשחק מאפשר שלנו בדרך יצירתית, מהנה ומקורית לעשות את מה שאנחנו בעצם כל כך רוצות, להבין מה הילד שלנו מרגיש, מה הוא חושב ואז, כשהמסך נפתח, נגלה בפנינו העולם כולו.

המאמר נכתב ע"י:
שרית טימור
קשת בענן – גיוון דרכי הוראה בחינוך הקדם יסודי
חוגים, הדרכות, מערכים, איבזור

הצטרפי לקהילת מאמאנטו בפייסבוק לעוד מלאאא תוכן, טיפים והטבות