בית/הורות, המאמא שבפנים, מוטיבציה/5 מי יודע, או איך לשרוד את חג הפסח עם ילדי קשב וריכוז?

5 מי יודע, או איך לשרוד את חג הפסח עם ילדי קשב וריכוז?

התמודדות של ילדים עם צרכים מיוחדיםעם סדר פסח - הילה נגו
ראיון עם הילה נגו: מנחת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים וקשיי קשב וריכוז

במאמר הקודם הרחבנו על דרכים להתמודדות של ילדים עם צרכים מיוחדים עם חג הפורים, הרועש, הצבעוני ומלא שבירת שגרה והפתעות, הפעם נתייחס לאופן שבה ילדים המתמודדים עם קשיי קשב וריכוז חווים את חג הפסח.

לשרוד סדר פסח הוא אתגר לא פשוט עבור רובינו, הישיבה הארוכה לצד השולחן במיטב מחלצותינו (הלא נוחים במיוחד), קריאה של טקסטים מורכבים בשפה לא מוכרת והבטן המקרקרת. תוסיפו לזה קשיי קשב וריכוז, והנה יצרנו אתגר שאפילו משה לא חלם עליו.

כיצד חווים ילדי קשב וריכוז את חג הפסח?

חג פסח הוא אירוע משפחתי וחגיגי במיוחד, אשר מביא עימו חגיגיות וביחדנס אך גם קשיים לא מעטים עבור ילדי קשב וריכוז. הישיבה הממושכת סביב השולחן, הסעודה הארוכה והמאוחרת מאוד בשעה, הרעשים המרובים ולעיתים גם אנשים לא מוכרים. כל אלה יוצרים בקרב ילדי קשב והריכוז קשיים, מתחים וחרדות ובקרב ההורים הנאלצים להעביר את הערב בעמידה על המשמר ומשמעת במקום להתרכז בקריאת ההגדה ובסעודת החג.

אז מהו הקושי המרכזי בחג בקרב ילדי קשב וריכוז?

ילדי קשב וריכוז מתקשים במיוחד עם שינויים, מה שחג הפסח מייצר בשפע – שינוי במקום, באנשים, ברעשי הסביבה וכמובן אורך הסעודה.

הטיפים שלי: נסו להגיע מוקדם ככל הניתן, כדי לאפשר לילד להכיר ולהתרגל לסביבה החדשה.

שתפו את הילדים מראש במה צפוי להיות, השיתוף והידיעה בקרב הילדים יפחיתו את הלחץ והמתחים שמסביב.

מה הקשר בין החושים לחג וילדי קשב וריכוז?

ילדים עם קשיי קשב וריכוז פוגשים את קשייהם דרך החושים השונים. בערב החג הילדים מתמודדים עם מגע של בגדים חגיגיים אשר לעיתים מהודקים מידי ובדים פחות נעימים למגע, בטעמים וריחות לא מוכרים של מאכלי החג המיוחדים, בצלילים וברעשים לא מוכרים.

הטיפים שלי: הביאו בגדים נוחים להחלפה, הכינו מאכלים מיוחדים שילדיכם אוהב. מומלץ אפילו לאפשר לו לאכול לפני ארוחת החג, השתדלו לבחור עבורו מקום ישיבה נוח בסביבת אנשים מוכרים עד כמה שניתן.

מדוע קריאת ההגדה מהווה קושי בקרב ילדי קשב וריכוז?

סעודת החג הארוכה במיוחד בשילוב קריאת ההגדה, יוצרים מצב המתנגש באימפולסיביות ובתזזיתיות הרבה ילדים המתמודדים עם קשיי הקשב והריכוז. הרצון שלנו שילד כזה ישב בשקט, במקום אחד לאורך זמן היא דרישה מאתגרת במיוחד.

הטיפים שלי: שלבו משימות במהלך הארוחה, שתפו את הסועדים עד כמה שניתן במשימות, הכינו סימן מוסכם עם הילד בכדי שיוכל לקום מהשולחן ולצאת להתאוורר ואפשרו עבורם מרחב נעים ובטוח.

האם ילד עם קשב וריכוז יוכל להחזיק מעמד במשך סעודה שלמה?

ילדים עם קשיי קשב וריכוז מתקשים מאוד להיות מרוכזים בזמן העולה על 20 דקות בממוצע, על כן אין לצפות מהם שיצליחו בכך. נסו לתת להם תחושת הצלחה והישג גם עבור הצלחות קטנות לאורך הערב.

הטיפים שלי: התאימו ציפיות ובמקביל גם את התגובות, היו יצירתיים והכינו "סל משימות" הניתנות לביצוע במהלך הארוחה, אפשרו רגעי אוורור יזומים.

זכרו: ילדים עם קשיי קשב וריכוז חייבים שגרה קבועה, ארוחות חג יוצרות שינוי אוירה ושינוי הרגלים, במיוחד בחג הפסח.

חשוב במיוחד לא ליצור מבוכה אצל הילד בעקבות בקשת הקראת ההגדה, בהשתתפות השירים או קיום הרגלים מסוימים המתקיימים בחג.

שימו לב והתייחסו אליו במהלך הארוחה, הבינו והכילו את רגשותיו, זכרו שלא תמיד הוא מצליח להבין את החשיבות של הארוחה, החג והמסורת ונסו לקבל זאת בהבנה ובאהבה. הרי גם בני ישראל שהלכו 40 שנה היו שונים מאוד זה מזה ובסוף גם הם הגיעו לארץ למובטחת – בתאבון!

המאמר נכתב ע"י:

הילה נגו
מנחת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים וקשיי קשב וריכוז
mamaneto.com/hila-nago     |     טל. 0524626087

הצטרפי לקהילת מאמאנטו בפייסבוק לעוד מלאאא תוכן, טיפים והטבות