בית/חסכון, מוטיבציה, תכנון פיננסי/המשפחה כיחידה כלכלית

"אין לי כסף אין לי אבא כך אומר הלוואי והיה לי יותר, אין לי כסף אין לי אבא כך אומר  את החודש בקושי גומר"

אמא, לטפל, לאהוב, להתרגש - כל מה שאת צריכה לדעת בכדי לטפל בעורך

במצב של היום, שהמחר לא ידוע וניתן לראות כי העולם הפיננסי משתנה, הצרכן הופך להיות במרכז, המערכות הופכות להיות דיגיטליות (מטבע הביטקין הוא ההוכחה הכי טובה לכך – זהו מטבע דיגיטלי לגמרי) הקורונה נותנת את אותותיה.
כדי שנצליח לצמוח אנחנו צריכים להכיר את השינויים, לדעת להשתלב בהם, לצמוח ולא לצנוח.

במאמר הזה אנסה לחלק את המשפחה ליחידה כלכלית לפי דורות. כשאנחנו מדברים על הצד הכלכלי בחיים שלנו אנחנו בעצם מדברים על התנהלות כיחידה כלכלית  אבל מה זה בעצם יחידה כלכלית?

יחידה כלכלית היא קבוצה של אנשים החיה יחד ומנהלת אורח חיים כלכלי משותף. היא יכולה להיות מורכבת מכמה דורות ומעצם כך, קיימים בה במקביל כמה רמות כלכליות. יחידה כלכלית תהיי זהה למבנה של המשפחה – הורים, ילדים בגילאים שונים, סבא סבתא ולעיתים משתלבים גם הדודים ובני משפחותיהם.

ברוב המשפחות, אנחנו כהורים אחראים על הכנסות הבית, אנחנו גם אחראים על הקניות, יש לנו אחריות כלכלית כלפי ילדינו, לדאוג שלא יחסר להם כלום, לספק להם קורת גג, מזון וכמובן, גם מותרות כמו כסף לבילויים.

התנהלות כלכלית נוספת שניתן לזהות במשפחה הכלכלית היא ההתנהלות ה"לא שגרתית" כלומר, חסכון לילדים, מתנות, צוואות ועוד .

במסגרת ההתנהלות צריך לזכור כי ההורים צריכים לתמרן בין כלכלת ורווחת הילדים לבין כלכלתם ורווחתם האישית וישנו צורך להבין איך מתנהלים במקביל.

ניתן לזהות 3 קבוצות עיקריות ביחידה הכלכלית (מעבר להורים)  

ילדים ונוער 

בקטגוריה זו אני כוללת את כל הגילאים עד הצבא ולכל גיל יש את התהליך הפיננסי שלו, לדעתי חלק מהאחריות שלנו כהורים היא להקנות לילדנו חינוך פיננסי. שבעצם המטרה שלו היא להעביר את המידע הלאה בהתאמה לגיל – גם מידע כללי וגם מידע רגולטורי וזאת מתוך כוונה להקנות לנוער  ערכים וכלים פיננסים איתם יוכלו להתקדם בעתיד בנוסף החינוך הפיננסי מקנה את היכולת לקבל החלטות מושכלות בנושא כסף.
על מנת שהמסר הפיננסי יעבור נכון התהליך צריך להיות מותאם גיל, מה שמתאים בגילאי הגן לא מתאים בגילאי התיכון.

צעירים (סביב גיל 18+)

אלו המכונים דור ה- Y, מתחילים לעבוד בעבודות עם תלוש שכר ממוצע ומעלה, מתחילים ללמוד (הוצאה כספית) ובעצם מתחילים להכיר את המונח "התנהלות פיננסית", חלקם חושבים על קניית  דירה ובנתיים שוכרים דירה (מה שמהווה צורך בהבנה ולמידה של התנהלות כלכלית) רוצים לקנות מכונית ועוד.

וניתן להגיד כי דור זה בעצם מתחיל לחיות את החיים כעצמאיים כבוגרים אולם מהבחינה הפיננסית צעירים אלו רק מתחילים להבין את מהות העצמאות הכלכלית.

ברצוני להתייחס כעת לקבוצה נוספת ביחידה המשפחתית / כלכלית, אלו הם בני הדור ה – 3 , הסבים והסבתות שלנו 

כלכלה של בני הדור הזה נובעת בעיקרה מקצבת זקנה, מפנסיה ומחסכונות שחסכו בעברם.
לעיתים נוצר מצב שסכום כסף זה אינו מספיק להם, מצב שכזה, יוצר מציאות שבה אלו יזדקקו לעוד כסף כדי שיצליחו להתקיים בחיי היום יום, אולם מהצד השני הם גם ירצו לסייע למשפחותיהם למרות הקושי הכלכלי (במידה וקיים).

במציאות היום יום נוצרת מן הסתם לפעמים התנגשויות בין הקבוצות השונות, כל אחת עם הצרכים והרצונות שלה.

כדי לצמוח כלכלית יש צורך לתמרן בין הקבוצות, לעשות תיאום ציפיות פיננסי, לדבר אחד עם השני בלשון הכלכלית, וכמובן לזכור שכל דבר כלכלי הוא גם חברתי,מה שטוב לאחד לא בהכרח מועיל לשני.
הדרך לאופק כלכלי – חברתי היא הדרך בה יותר שיח בין הקבוצות השונות תוך גישור וחיבור פיננסי .

המאמר נכתב ע"י:
מיכל גולדשטיין
משפחה מניבה

הצטרפי לקהילת מאמאנטו בפייסבוק לעוד מלאאא תוכן, טיפים והטבות