בית/המאמא שבפנים, יצירת הכנסה נוספת, מוטיבציה/להיות אם חד הורית זה קשה – נכון? מיתוסים ואמונות מגבילות #1

אמונה מגבילה #1 – "אני צריכה לעבוד משרה חלקית ולקבל שכר נמוך כי הילדים שלי צריכים אותי בבית"

כמה טיפים לאמא החזקה והכל-יכולה

כשאנשים שומעים לראשונה שאת חד הורית, האם מנגנון הרחמים מופעל האופן אוטומטי?

 • "אני לא יודעת איך את עושה את זה…"
 • "את מדהימה – בטח כל כך קשה לעשות את הכל לבד!"
 • "זה בטח כל כך קשה לילדים."
 • ועוד ועוד ועוד

ברוכות הבאות לעולם שלי. לעיתים קרובות כשאני פוגשת אנשים זרים, שלומדים לראשונה שאני אם חד הורית שאומרים לי שיש לי את העבודה הכי קשה בעולם ואין להם מושג איך אני מצליחה לתפעל הכל לבד.

אז כן, נכון זה יכול לפעמים להיות מלחיץ להיות חד הורית, אבל לא יותר או פחות מסיטואציות רבות אחרות שאנשים מתמודדים איתן סביבנו.

אז מדוע הדעה הקדומה שאמהות חד הורית בהכרח מסכנות, היא שגויה ביסודה?

גם אם יש ימים שבהם את מרגישה שאת עלולה להרוג את עצמך מרוב תסכול ואת עושה כל שביכולתך להחזיק את עצמך ואת ביתך שלא יתפרקו לך בידיים, להיות חד הורית הוא ללא ספק לא התפקיד הקשה ביותר בעולם. בבקשה, הנה כמה עבודות קשות הרבה יותר:

 • למלצר שולחנות בבית קפה ביום שישי בבוקר.
 • שירות לקוחות טלפוני
 • להיות אחות או רופאה במחלקת קורונה

הבנתן את העיקרון…

כשמישהו בא אלי ומניח שממש ממש קשה לי, זה אומר שמבחינתו המצב שלו טוב משלי. אולי בעיניו זה נכון, אבל אני לא ממש קונה את זה.

מיתוסים ואמונות מגבילות

כשמדובר באמהות חד הוריות, ישנן אמונות מגבילות ספציפיות שאני רואה שנשים נאבקות בהם שוב ושוב. מסרים שאנחנו ואחרים מניחים שהם נכונים, ועליהם אנחנו מבססות את הערך שלנו, היחס שאנחנו מוכנות לקבל, מערכות היחסים שאנו שואפות אליהם, המחיר שאנחנו מוכנות לשלם, ורמת הרווחה שאנו מאמינות שאנחנו ראויות לו.

הנה חלק מהאמונות המגבילות השכיחות, הרעילות, והמגבילות שאנו נפרק ונפריך אחד אחד:

 • "אני צריכה לעבוד משרה חלקית ולקבל שכר נמוך כי הילדים שלי צריכים אותי בבית."
 • "זה בסדר אם אני נכנסת לחובות / מבזבזת יותר מידי על הילדים – גם כך הם סובלים, אז איך אמנע מהם דברים?"
 • "אהיה בודדה עד סוף חיי כי אף גבר טוב לא ירצה אישה עם ילדים."
 • "מגיע לי להיאבק, לעשות את זה לבד כי אני הכנסתי את עצמי לבלגן הזה."
 • "אני צריכה להילחם על מקסימום זמן עם ילדיי כי רק כך אהיה הורה טוב."
 • "החסרונות המקצועיים שלי הם בגלל שאני אם חד הורית."
 • "אני צריכה גבר."

מהי אמונה מגבילה?

כולנו מתמודדים עם אמונות ומחשבות מגבילות – רעיונות שאנחנו מאמצים כנכונים באופן מודע או שלא במודע ומאמינים שכזה הוא אכן מתגשם.

דוגמא קלאסית לאמונה מגבילה היא "תמיד הייתי לא בכושר, פשוט ככה אני". אם נקבל את זה כנכון, במיוחד אם האמונה הזו מקבלת חיזוק על ידי חברים, משפחה, רופאים ומהתקשורת, לעולם לא נצליח להיכנס לכושר. רק ברגע שאת מזהה שכן, את יכולה ומסוגלת להיכנס לכושר, לא משנה כמה זמן עבר מאז שהזעת על אמת בפעם האחרונה, רק אז תוכלי לשנות את ההרגלים שלך לטובה.

המפתח לשינוי החיים שלך הוא בשינוי ההתנהגות שלך. אבל לפני שתוכלי לשנות את ההתנהגות שלך, עליך לשנות את הלך הרוח שלך, את האמונות שלך.

אבל לפני שתוכלי לשנות את הלך הרוח שלך, את צריכה להיות מודעת להלך הרוח שלך. אולי יש לך רעיון כללי לגבי מהם האמונות שלך, ומהם הערכים שלך, אבל אני מבטיחה לך שיש סיכוי יותר מגבוה שהתת המודע שלך חושב אחרת.

שינוי אמונה ⇐ שינוי הרגלים ⇐ שינוי חיים

בפוסט הזה נפתח את האמונה המגבילה הראשונה שלנו:

אמונה מגבילה #1 – "אני צריכה לעבוד משרה חלקית ולקבל שכר נמוך כי הילדים שלי צריכים אותי בבית"

להלן המחקר האהוב עלי ביותר שהופק מאז שמישהו הוכיח שאוננות אינה גורמת לעיוורון:

זה לא הכמות, זה האיכות

"עד כמה משפיע כמות הזמן שאמהות מבלות עם ילדיהן על איכות החיים וההצלחה של ילדיהן?" החוקרים מצאו כי הלחץ לבלות זמן רב עם ילדינו פירושו, שכל ההורים – אלה שיוצאים לעבוד ואלה שנשארים בבית, מתזמנים הן את עבודות הבית והן את הדרישות המקצועיות שלהם סביב פעילויות הילדים כדי למקסם את הזמן יחד.

מטא-מחקר שאיגד ממצאים של כ – 34 מחקרים שונים שנערך באוניברסיטת מרילנד מצא כי הלחץ שאנו מפעילות על עצמינו לבלות כמה שיותר זמן איכות עם ילדינו, לא רק שלא משפר את ביצענו כאמהות, הוא אף עלול להפוך אותנו לאימהות טובות פחות. וכי מעל גיל שנתיים לא נמצא קשר ישיר בין הזמן שבילו הורים עם ילדיהם לבין מידת ההצלחה האקדמית או הפסיכולוגית של ילדיהם.

אז אנחנו מבלות יותר מידי זמן עם ילדינו?

ממצא זה מתעמת לחלוטין וסותר את מסר ההורות הרווח של זמננו: זמן רב יותר עם ילדיכם הוא יותר. אומרים לאמהות באופן שלא משתמע לשתי פנים: האמא השוהה בבית עם ילדיה היא אמא טובה יותר.

המסר הוא: אם את עובדת מחוץ לבית, ילדיך יסבלו. למעשה, לפני מספר שנים בסקר הנערך במכון של Pew נמצא כי כ- 40 אחוז מהאוכלוסייה מאמינים שכשאם (לא הורה – אמא!) עובדת מחוץ לבית היא למעשה פוגעת בילדיה.

אם את, כמו רוב האימהות בעולם המערבי, עובדת מחוץ לבית, קשה מאוד להימנע מלהרגיש רגשות אשם ולחץ – לא?

וכך אנו מבלות בצייתנות יותר זמן עם ילדינו. ובכל זאת אנחנו מרגישות יותר אשמות ולחוצות.

ההשלכות של מגמה זו עצומות. פרדיגמת יותר זמן הורות = הורות טובה יותר הולידה את הנחת היסוד שאמא שנשארת בבית עם ילדיה היא הטובה ביותר,  מצב שלמעשה מעמיד נשים, ילדים ומשפחות בסכנה כלכלית. חוקרי אוניברסיטת מרילנד מצאו כי כל תקופת הילדות הזו יכולה לגרום להורים, ולאמהות, בפרט, להיות נתונות ללחץ מתמיד, לחסך שינה ולרגשות אשם וחרדות – ושכפי שכולנו יודעות, כל אלה זולגים גם לילדינו.

העלות הכספית של הורות הליקופטר

כדי עוד לתמוך בצורך שלך לצאת לעבוד (מה שקשור ככל הנראה לעובדה שאת והילדים שלך צריכים לאכול, הרבה פחות כי את נהנית לעבוד, לתרום, לבנות או להרוויח), הנה המחקר השני האהוב עליי:

מסתבר שזה טוב גם לבנות וגם לבנים כאשר אמהות יוצאות לעבוד

מחקר של בית הספר למנהל עסקים של הרווארד שנערך בקרב 50,000 מבוגרים מצא כי ב -24 מדינות, הבנות שאמהותיהן עבדו לפני שהילדות היו בנות 14:

 • סיימו שנות לימוד נוספות.
 • הרוויחו משכורות גבוהות יותר.
 • היו יותר מועסקות ובתפקידי ניהול בכירים יותר מבני גילם שאמהותיהם נשארו בבית.

המחקר מצא כי בנות לאמהות עובדות הרוויחו 23 אחוז יותר מבנות לאמהות השוהות בבית, ובניהן בילו 7.5 שעות נוספות בשבוע על טיפול בילדים ו -25 דקות נוספות על עבודות בית.

במילים אחרות, כאשר אמהות עובדות מחוץ לבית, יש יותר שוויון מגדרי בכוח העבודה, ויותר שוויון מגדרי בבית.

אז איך זה נוגע לאמהות חד הוריות באופן ספציפי?

האחד, המדע פוטר אותך מרגשות האשמה על כך ש – א) את מתפרנסת כמו שמבוגרים עושים, ו- ב) שאת מבלה קצת פחות עם ילדיך.

הנה כל הדברים המדהימים שקורים כשאת משחררת מעצמך את האשמה של האם העובדת ומעניקה לקריירה שלך את תשומת הלב והזמן שאת מרגישה שמגיעה לך:

 1. את מרגישה נהדר לגבי ההחלטה כי זו ההחלטה הנכונה! כל האשמה חסרת הערך, הרעילה וסדרי העדיפויות הלא ברורים נעלמים כעת ובמקומם מתעוררות אנרגיות טובות. כל בני הבית שלך נהנים מהבהירות החדשה והכיוון החיובי הזה.
 2. ההכנסה שלך גדלה, ואת מוכיחה לעצמך (ולכל מי שצופה) שאת יכולה להיות אם חד הורית, וגם מצליחה כלכלית. ילדיך יהנו מהביטחון הזה באינספור דרכים.
 3. את מציבה דוגמא מדהימה לילדים שלך. שוב, אותו מחקר של הרווארד הוכיח כי כל אותן אמהות אשר יוצאות לעבוד גידלו נשים בעלות השגים בעצמן, וגברים אכפתיים ועוזרים.
 4. את עוזרת לסגור את הפער המגדרי ולשנות את העולם! כשנשים עובדות, כל כך הרבה דברים טובים קורים בעולם ובך כשאת עצמאית כלכלית, משתכרת משכורת טובה – תוך גידול ילדים נהדרים! – אתה עושה את חלקך בעולם!

אז מה לעשות?

 1. התגברי על רגשות האשם והפילי הכל על המדע!
 2. התמקדי בקריירה שאת אוהבת ושממלאת את נשמתך.
 3. הקיפי את עצמך באנשים שאפתניים, תומכים אשר חושבים בגדול. אל תרשי לעצמך להיגרר על ידי נשים ואנשים שעדיין תקועים בהלך הרוח שאמהות צריכות להקריב את עצמן למען ילדיהן.
 4. תעשי תיעדוף של הכספים שלך.
 5. השקיעי ובני עושר! צרי תכנית לפירעון חובות, הגדילו את הכנסותיך, בני עושר באמצעות קניית בית, השקעה בפרישה או עסק חדש.