מה העניין עם הרשימה?

הכנת רשימת קניות לסופר. מאמאנטו. נטו אמא נטו עצמאות כלכלית

יש פה מישהי שלא יוצאת לסופר עם רשימה? אני בספק. אבל בואי נחשוב רגע מה זו הרשימה הזו?
ברור לכולנו שמטרת הרשימה היא שלא נשכח מה לקנות. אבל בואי נעצור רגע וניתן לרשימה שלנו ומה שיש בה, קצת תשומת לב.

איך הולך הביטוי? הדרך הכי טובה לליבו של גבר היא דרך הקיבה שלו? אז לגבינו, האמהות, זה תופס לגבי כל בני המשפחה, מה שבתורו הופך את האוכל לאחת ההוצאות הגדולות בתקציב שלנו. הדבר הטוב בקטגוריה הזו הוא שסעיף ההוצאה הספציפי הזה ניתן בקלות להתאמה אם את זקוקה לעוד כמה שקלים עבור קטגוריה אחרת, כגון לימודים, חסכון או נופש. המאמר הזה בא לתת לך כמה רעיונות איך לצמצם בהוצאות הסופרמרקט שלך.

מרק החבלבלים

בילדותי ארוחת שישי צהריים הוכתרה כ"ארוחת חבלבלים" – ארוחה שהורכבה מכל מה שנשאר מארוחות השבוע וחבל היה לזרוק. אפשר היה למצוא כבד קצוץ שהוכן מהכבד שהוגש ביום שני בצהריים, ירקות שהוצאו כלאחר כבוד ממרק העוף, שהוגש מתישהו במשך השבוע. כל פרוסת לחם נאספה, יובשה בתנור ונתחנה לפירורי לחם עבור השניצלים וכל עגבניה שעברה את פרקה, מצאה את מקומה בסיר מהביל של רוטב עגבניות. אבל ללא ספק מלך הארוחה היה כמובן מרק החבלבלים שעד היום, קטוניתי מלדעת בדיוק מה הכיל.

מלכת המטבח עבורי היא "הבתיה עוזיאל" או "המרת'ה סיטוארט" של שאריות האוכל והמצרכים המסכנים שנותרו על המדף במקרר או במזווה. היכולת להיות יצירתית, להמציא מחדש מתכונים וליצוק חיים חדשים במלפפון או הגזר הרופסים ביותר או בגבינה שיש לה רק שעות בודדות עד שהוא פוסקת מלתרום את תרומתה לעולם – כאן, כאן הגדולה האמיתית – אוקי, קצת עפתי על עצמי, אבל קלטתן את הכיוון :)..

אז מה אני בעצם באה להגיד? לפני שמכינים את הרשימה לסופר, שווה לעצור רגע, להעיף מבט נוקב ועמוק במקרר ולראות כמה ארוחות עוד מתחבאות לנו שם – יש סיכוי גדול שנוכל לסגור עוד ארוחה או שניים ממה שכבר יש.

7 ימים בשבוע 

מי כמוכן מכירות את בני הבית שלכן? אתן יודעות מה הם אוהבים יותר ומה הם אוהבים פחות. אתן יודעות כמה ארוחות בשריות אתן מכינות בשבוע וכמה חלביות. כמה פעמים בשבוע אתן מגישות שניצל, קציצות, עוף, פסטה בשמנת או חביתה ואילו סלטים אוהבים ומה צריך להכין לילדים לגן או לבית הספר… עכשיו נשאר רק להפוך את כל הידע הזה לתוכנית עבודה שבועית. תוכנית יעילה וחסכונית שתאפשר לכן לחסוך כסף יקר וזמן עוד יותר יקר.
בחישוב מהיר יש לנו: 21 ארוחות עיקריות (בוקר, צהריים וערב X 7 ימי השבוע) + כ- 14 ארוחות ביניים (ארוחת ארבע ואולי משהו קטן אחרי ארוחת ערב)

נתחיל בלהכין רשימה פשוטה בה נתכנן את התפריט השבועי – 3 ארוחות מרכזיות ביום + נשנושים / ארוחות ביניים. הרשימה תאפשר לך לדעת אילו מצרכים את צריכה לרכוש לאחר קיזוז המצרכים שישנם בבית. שימוש ברשימה שמשקפת את התפריט שלך ואת הצרכים שלך, יקל עליך לעמוד בתפריט שהגדרת, לצמצם באופן משמעותי את הקניות הספונטניות שלך ובאופן ישיר גם לצמצם הוצאות מיותרות.

מצורפות 2 רשימות לשימושך: 

>> רשימת קניות מעוצבת להדפסה      >> תוכנית ארוחות שבועית מעוצבת להדפסה

רשימת קניות – יעיל, מהיר וחסכוני

אחת הדרכים לצמצם בסעיף הסופר שלנו הוא בייעול הזמן שאותו אנו מבלות בו ובצמצום זמן השוטטות בין המעברים והמדפים. שימוש ברשימת קניות מסודרת, עם חלוקה לקטגוריות תקל עליך למצוא כל פריט בסופר באופן מהיר ויעיל.

מה בתפריט היום?

יתרון נוסף בעריכת תפריט שבועי ורשימת קניות מסודרת הוא היתרון שמגיע עם תכנון ארוחות מראש. תכנית עבודה שבועית מאפשרת לך לתכנן ארוחות מאוזנות, מבושלות, בעלות ערך תזונתי ולא ארוחות שהן תוצר של תשישות של סוף יום ארוך. אולי זה נשמע לך מוכר – "אין לי כבר כוח ועוד צריך להכין ארוחת ערב…", "מה אכין היום?" "אני גמורה, אולי פשוט אזמין פיצה או נעצור לקנות פלאפל". לא שפיצה היא לא אחד המאכלים, אם לא הא… אבל בואי נודה, מבחינה תזונתית היא לא משהו ותכל'ס, בדרך כלל, היא גם ממש לא זולה.

טיפים לצמצום הוצאות בסופר

אז כמובן שבלתי אפשרי לצמצם את התקציב אם עוד לא הגדרנו אותו. כן, הגענו לרגע הזה שאנחנו חייבות לבחון על מה אנחנו מוציאות, איפה ובעיקר כמה?

1 – אספי את כל קבלות הסופר והמכולת והפיצריות והמאפיות והירקנים ו… ועשי חישוב – כמה את מוציאה בממוצע בשבוע על סעיף המזון והסופר (כולל חומרי ניקוי, טואליטיקה שאת קונה בסופר ועוד).

2 – קבעי בכמה את באמת יכולה לתקצב את הסעיף הזה (כווני כך שעלויות המצרכים שלך לא יעלו על 30% מסך ההכנסה שלך).

3 – העיקר להתחיל – ערכי קניות על בסיס התקציב שהערכת וכל שבוע בצעי הערכה מחודשת של סל הקניות שלך. האם ניתן לצמצם אותו עוד? אולי אפשר לצמצם אותו בעוד 50 ₪ או 100 ₪ השבוע לשימוש בסעיף אחר? אולי לחופשה, לקניות פארם או לחסכון או השקעה?

4 – מבצעים –  אין ספק שמבצעים הוא אחד מנקודות התורפה שלנו, וכל משווק שמכבד את עצמו ינצל זאת עד תום. עצרי, תחשבי, תשקלי – האם המוצר נמצא ברשימת הקניות? האם הוא יגרום לך לחרוג מהתקציב שהגדרת? אם התשובה לשאלה הראשונה היא כן והתשובה לשאלה השניה היא לא – לכי על זה. אם זה לא המצב – וותרי.

5 – לא על האוטומט לבדו – השווי, השווי, השווי
לכמעט כל המוצרים על המדף יש מוצרים מתחרים והפער בין המחירים יכול לנוע בעשרות אחוזים. תשווי, תבדקי וקבלי את ההחלטה הכי כלכלית עבורך. איזה יצרן מציע את המחיר האטרקטיבי ביותר ביחס לכמות / משקל האריזה. האם מותג הבית מציע את אותו המוצר במחיר טוב יותר? זכרי, מבחן מוצר הוא לא רק בבטן, הוא גם בקופה.

6 – הגעת לקופה – בדקי את הסכום שיצא לך מול התקציב השבועי שקבעת לעצמך – חרגת? עכשיו הזמן "להעיף את הלא נעים דרך החלון" ולקחת החלטה אמיצה – על אילו מוצרים אפשר לוותר השבוע? כאן הרגע לבחון בבחינה מדוקדקת את ההבדל בין צריכה ל- רוצה

7 – מזומן – אחת הדרכים שיכולות לעזור לעמוד בתקציב שהגדרת היא לשלם במזומן. תחשבי כמה טוב תרגישי כשתחזירי כמה שטרות חזרה לארנק במקום להוציא אותם על עוד כמה מעדנים או חטיפים.

לסיכום:
הדרך לצמצם הוצאות ולהתחיל להפריש כסף להשגת מטרות מוגדרות, להגשמת חלומות, לחסכון ולהשקעות היא קודם כל במודעות, בבדיקה עצמית ובקבלת החלטות אמיצות.

השליטה היא שלך – קחי אותה!